| Om GV | Støt GV | Aktiviteter | Nyheder | Program | Oplysning | Kontakt |

Lige nu er vi i gang med den anden (3-årige) fase af Empowerment for Life programmet 2012-2014 med en bevilling på 34,2 millioner.
Den første 2-årige fase af Empowerment for Life programmet blev gennemført 2010-2011 med en bevilling på 23 millioner.
Empowerment for Life har tre komponenter
I forberedelsen af det nuværende program har GV arbejdet tæt sammen med partnerne i Ghana. GV blev som en af de første NGO’er udvalgt til at søge om program-finansiering fra Danida. Godkendelsen af programansøgningen var igennem et nåleøje, hvor den danske organisation såvel som aktiviteterne i Ghana blev nøje vurderet.
Lang historie med projekter
GV har siden 1986 modtaget midler fra Danida til at gennemføre en række enkeltprojekter, men i 2007 introducerede Danida programtilgangen. Programtilgangen var en ny form for finansiering af de små og mellemstore NGO'ers udviklingsaktiviteter, som sikrer organisationen et rammebeløb i en fastsat periode for at opnå større koordinering og synergi mellem aktiviteterne.